Как да сложим плочки в банята е въпрос на интерес за много хора, които са решили да направят сами ремонт в дома си.
Представяме ви основните 9 стъпки при полагането на керамични покрития върху стени и подове.
- Подгответе основата преди полагане на плочките.
Първо, внимателно почистете цялата повърхност от мазнини, мръсотия, остатъци от старите плочки и мозайка. Основата трябва да е чиста, суха, без прах, стабилна и равна. Колкото по-големи са плочките които ще лепите, толкова по-малко неравности трябва да има повърхността. Затова загладете всички неравности с изравняваща смес и спазвайте указанията за максимална дебелина на слоя. След определеното време на изсъхване грундирайте основата особено ако е циментова замазка. Използвайте грунд и върху не абсорбиращи повърхности като бетон или много гладки повърхности за по-добро слепване.
2. Поставете хидроизолация.
Тя отделя плочките от работната повърхност и по този начин предотвратяват образуването на пукнатини поради движението на основата на пода. В самите ъгли поставете хидроизолационна лента. За залепването на лентата използвайте разтвора на хидроизолацията.
3. Изберете подходящо лепило и начин за редене на плочките.
Паралелното или диагоналното полагане са често срещани техники на полагане, като моделът на успоредно полагане е по-опростен и лесен. Погледнете кашона на плочките дали не оказва задължителен ред за полагане според размера им. Работете симетрично отвътре навън, защото изрязаните плочки са по-малко забележими по краищата които са в по-далечният край. Диагоналният модел на полагане, от друга страна, е особено подходящ за квадратни помещения и прикрива стените ако са криви. За да изпробвате ефекта на различните модели на полагане, просто поставете няколко плочки една до друга на пода и ги преместете в друга схема на редене, докато намерите оптималния модел на редене на плочките.
4. Смесете лепилото за плочки.
След като моделът на полагане е планиран подгответе лепилото за плочки според инструкциите на производителя. Разбъркайте лепилото за плочки с помощта на бормашина и бъркалка в определеното съотношение с вода. Уверете се, че лепилото за плочки, хидроизолацията, грундът При критични основи и подово отопление задължително използвайте модифицирано гъвкаво лепило. Най-добре е всички елементи от системата да бъдат от един и същ производител и да следвате точно техните инструкции за работа.
5. Подравнете плочките.
За да сте сигурни, че вашите редове от плочки вървят направо, подредете първият ред прецизно използвайки нивелир. Подредете един ред по протежение на пода, като оставяне необходимата фуга между всички плочки.
6. Нанесете лепилото.
При полагане на плочки работете на малки участъци от около 1 m² до 1,5 m² , така че да можете да обработвате нанесеното лепило наведнъж, преди да стегне. След като приготвеното лепило започнете лепенето от задната част на стаята и нанесете лепилото върху пода в маркирания участък, с дебелина от 5 мм до 10 мм . За да направите това, дръжте маламашката под относително стръмен ъгъл и след това „срешете“ лепилото с назъбена част, така че лепилото да се нанесе равномерно. За големина на плочките до 100 см. изберете маламашка със 6 мм. зъби, от 100 до 200 см. дължина с 8 мм. зъби, от 200 до 300 см. с 10 мм. зъби, а при дължина на плочката над 300 см. се препоръчва 12 mm. зъб. За лепенето на голямо форматни плочки /60/60+ см./, естествен камък, цепени каменни плочи със силно профилиран гръб, нанесете тънък слой лепило по гърба на самата плоча. Така ще създадете оптимален контакт между двете части. Най -малко 80% от задната страна на плочката трябва да бъде покрита с лепило.
7. Залепете плочките.
За да прилепнат натиснете плочките към лепилото с леко усукващо движение. Винаги проверявайте правилната позиция на плочките, защото докато лепилото за плочки все още не е стегнало могат да се правят корекции. Ако е необходимо, почукайте ги внимателно с гумен чук, но не ги притискайте до дъното. Осигурявайте правилните разстояния между плочките, като използвате кръстове за плочки или дистанционери, които отговарят на инструкциите на производителя за вашите плочки. Те осигуряват достатъчно голяма и равномерна ширина на фугата и по този начин компенсират линейните разширения и движенията на пода.
8. Изрежете завършващите плочки.
В краищата та стените и пода изрежете плочките по размер. При диагонално полагане има повече отпадъци, отколкото при успоредно полагане. Когато измервате и режете си отделете достатъчно време, за да бъдете точни. Ще ви трябва машина за рязане на плочки. С този инструмент зарязвате плочката от страната на глазурата и след това я счупвате по срязания ръб. Кръгли отвори могат да бъдат постигнати чрез бормашина и подходящ накрайник с диамантено покритие . Като алтернатива можете да използвате нож за рязане на плочки и клещи.
9. Фугиране и почистване
След пълното изсъхване на лепилото плочките се фугират с гумена маламашка или шпатула, като движенията са диагонални на фугата. Съобразете вида на използваната фуга с дебелината на фугата, а също и с вида на помещението, в което са плочките. Има фугини с подобрени характеристики създадени за мокри помещения. Има и епоксидна фуга, която се използва при басейни и помещения, като лаборатории, мандри и подобни. При използването на епоксидна фуга стриктно се придържайте към инструкциите на производителя. За почистването на фугата използвайте създадените за целта препарати от производителите на фуга. Ако остатъчното количеството фуга, което трябва да се почисти е много изчакайте да изсъхне и го отстранете със суха кърпа, а след това почистете и с препарата.
Тази статия все още няма коментари